Poker zasady

Poker zasady

Czym tak naprawdę jest poker?

Poker to jedna z najbardziej emocjonujących gier karcianych na świecie. Ciekawy mechanizm gry oraz dość łatwe poker zasady sprawiają, że wiele osób decyduje się na grę. W pokerze gra rozgrywa się wyłącznie pomiędzy graczami, krupier lub kasyno nie jest w nią włączane. Tradycyjnie rozdaje się po 5 kart każdemu graczowi, a celem jest wylosowanie jak najlepszej kombinacji, o której za chwilę powiemy. Warto wiedzieć, że istnieje wiele wersji pokera, a jest to spowodowane dużą popularnością na całym świecie. Przygotuj się więc, że nie zawsze będziesz miał do czynienia z dokładnie tą samą grą, zasady gry w pokera mogą być różne. Wszystko może na początku wydawać się trochę przytłaczające, lecz nie martw się, w tym artykule zamierzamy odkryć wszystkie tajemnice, które skrywa poker, a Ty dowiesz się, jak się gra w pokera.

Historia pokera

Wiele osób może nie wiedzieć, że kolebką pokera są Stany Zjednoczone, tam powstały jego zasady gry. Gra nie jest zbyt stara, ponieważ powstała w XIX w. Dokładne miejsce powstania tej gry uważa się za Nowy Orlean. Z tego miejsca poker wyruszył w trasę po całej Ameryce, gdzie został bardzo dobrze przyjęty. Oczywiście nie obyło się bez przeinaczania zasad gry pokera, co w zasadzie wyszło obecnym graczom na dobre. Dzięki inwencji graczy sprzed 200 lat, dzisiaj możemy się cieszyć różnymi wariantami pokera i jego zasadami.

Największą popularność pokera datuje się na lata 70. XX w., w których odbył się pierwszy turniej pokerowy o nazwie World Series of Poker. Do stołu zasiedli gracze, którzy do dzisiaj są uważani za legendy i mistrzów pokera. Jeden z nich, a mianowicie Doyle Brunson później napisał książkę, w której dokładnie opisuje strategie gry w pokera i jego zasady. Wielu nowych graczy skorzystało z niej, aby polepszyć swoje wyniki w grze. Zawiera ona kilka odpowiedzi na pytanie “poker jak grać żeby wygrać?”.

Popularność pokera wciąż rosła, zaczął być również przedstawiany w filmach oraz w serialach. Z kolei w XXI w. stał się on ogólnie dostępny ze względu na to, że zaczęły się pojawiać dobrze znane teraz wszystkim kasyna online. To właśnie dzięki nim nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby móc wziąć udział w emocjonującej rozgrywce. Obecnie regularnie odbywają się turnieje pokerowe, również w Polsce. Powiemy o nich trochę więcej później, a tymczasem przejdźmy do tego, co interesuje większość osób, czyli wszystkie kombinacje pokerowe. Niektóre osoby interesuje poker rozbierany, lecz nie o tym będzie ten artykuł, ponieważ jest to wersja zabroniona. Nie znajdziesz pokera rozbieranego w żadnym szanującym się kasynie online, ani stacjonarnym, a zasady tego pokera nie są jasne.

Kombinacje pokera

poker3

Jak już wspomnieliśmy, aby wygrać, trzeba wylosować najlepszą lub lepszą kombinację od innych graczy, takie są zasady gry w pokera. Kombinacji nie jest zbyt wiele, lecz radzimy znać je na pamięć, ponieważ możesz zaoszczędzić sobie niewiedzy oraz stresu. Poniżej postaramy się jak najdokładniej opisać wszystkie kombinacje, abyś później mógł je rozpoznać podczas gry. Dowiesz się też, że nie zawsze w pokerze 5 kart tworzy kombinację. Kombinacje ułożyliśmy od tej najniższej do najwyższej:

 

 

 • High Card, czyli inaczej Wysoka Karta

High Card to najgorsza sytuacja dla gracza, ponieważ oznacza, że nie ma on żadnej kombinacji. Zdarza się jednak tak, że więcej niż jedna osoba nie ma żadnej kombinacji, w takim razie trzeba więc wyłonić zwycięzcę właśnie na podstawie Wysokiej Karty. Jeżeli dany gracz wylosował Asa, to automatycznie wygrywa. Z kolei kiedy jednak nie jest jedyną osobą z Asem, trzeba spojrzeć też na kolejną najwyższą kartę i porównać ją z przeciwnikiem lub przeciwnikami. Oczywiście wygrywa ten, którego karta jest wyższa, tak mówią zasady pokera.

 • Pair, czyli Para

Para oznacza, że pośród swoich kart wylosowałeś dwie identyczne karty. Czasem zdarza się, że osoby z Parami wygrywają całą kolejkę, więc nie myśl, że ta kombinacja jest aż tak słaba. Jeśli któryś z graczy również wylosuje Parę, wygrywa ten, którego Para jest silniejsza. Z tego względu, że w pokera gra się kilkoma taliami kart, może się zdarzyć, że Twój przeciwnik również wylosuje parę dokładnie tych samych kart. W tym wypadku znów trzeba poszukać najwyższej karty poza Parą, a taka karta nazywa się Kicker. Następnie porównuje się te karty i wygrywa ten, którego Kicker jest większy.

 • Two Pairs, czyli Dwie Pary

Możesz nazwać swoją kombinację kart Dwoma Parami, kiedy w Twoich kartach rzeczywiście wylosujesz 2 pary stworzone z dwóch identycznych kart. Kombinacja ta pojawia się dość często. Jeżeli któryś z przeciwników również ma taką kombinację, wtedy piąta karta staje się Kickerem i rozstrzyga, kto powinien wygrać.

 • Three of a Kind, czyli Trójka

Trójka oznacza, że w Twojej ręce znajdują się trzy identyczne karty. Możesz na przykład zebrać trzy królowe lub trzy walety, będą się one liczyć jako właśnie Trójka.

 • Straight, czyli Strit

Strit to bardzo ciekawy układ kart. Aby móc pochwalić się Stritem, musisz wylosować 5 kart, które następują po sobie w kolejności. Stritem będzie na przykład układ 5,6,7,8 i 9. Nie jest łatwo trafić taką kombinację, więc jest ona szczodrze nagradzana.

 • Flush, czyli Kolor

Tym razem skupiamy się na kolorach kart. Nieważne, jaką wartość mają Twoje karty, ważne jest to, aby wszystkie były tego samego koloru. Jeśli 5 kart w Twojej ręce są koloru Pik, to kombinacja nazywa się Kolorem Pik. W przypadku, kiedy Twój przeciwnik również wylosuję tę samą kombinację, dopiero wtedy liczy się to, jaką wartość mają te karty i zostaje wyłoniony zwycięzca.

 • Full House, czyli Full

Full to jedna z ciekawszych kombinacji, a polega ona na tym, że w Twojej ręce znajdzie się jedną Trójka, czyli trzy identyczne karty oraz Para, czyli dwie identyczne karty. Kiedy inny gracz zdobywa Fulla, liczy się wartość kart, a po porównaniu wygrywa ta wyższa kombinacja.

 • Four of a Kind, czyli Kareta

Z angielskiej nazwy można się domyślić, że w tej kombinacji chodzi o cztery takie same karty. I jest to prawda, Kareta to układ czterech kart o tej samej wartości. Coś ciekawego dzieje się wtedy, kiedy gramy w wersję z Jokerem. W takim przypadku można zdobyć kolejną kombinację, którą nazywa się Piątką. Działa ona tylko wtedy, kiedy wylosujesz Jokera oraz 4 karty o tej samej wartości.

 • Straight Flush, czyli Poker

Jedną z najwyższych kombinacji jest Poker, czyli połączenie Koloru oraz Strita. Bardzo trudno jest wylosować taką kombinację, więc jeśli masz ją w swojej ręce, możesz poczuć się szczęściarzem. Poker to po prostu układ kolejno następujących po sobie kart, które dodatkowo mają dokładnie ten sam kolor. Bardzo rzadko się zdarza, aby któryś z przeciwników również zdobył Pokera, tylko z innym kolorem. Jednak jeśli to się stanie, oczywiście bierze się pod uwagę wartość tych kart.

 • Royal Flush, czyli Poker Królewski

Właśnie przed chwilą wytłumaczyliśmy, jaką kombinacją jest poker online i że wartość kart ma drugorzędne znaczenie. W przypadku Pokera Królewskiego liczy się nie tylko to, że wszystkie karty są tego samego koloru i następują kolejno po sobie. Dodatkowo koniecznie muszą to być karty od 10 w górę. Kolor nie ma większego znaczenia, lecz najmniejszą kartą w tej kombinacji musi być 10, a największą As. Zasady pokera mówią, że jest to jednocześnie najwyżej oceniana kombinacja, a losując ją, automatycznie wygrywasz.

Ogólne zasady pokerapoker4

Ogólne zasady pokera nie są zbyt skomplikowane. Do gry wystarczy kilka talii kart, które muszą być bardzo dobrze potasowane. Wszyscy uczestniczy zabierają swoje miejsca wokół stołu, na tyle daleko od siebie, aby żaden nie mógł podejrzeć kart drugiej osoby. Następnie krupier rozdaje wszystkim uczestnikom grającym w pokera po 5 kart. Zawodnicy stawiają wtedy zakład. W niektórych przypadkach gracze również stawiają swoje pierwsze zakłady przed rozdaniem kart, a nazywa się to Ante.

Kiedy zakłady są już postanowione, gracze mogą spokojnie namyślić się, czy muszą wymienić któreś z kart, aby zdobyć lepszą kombinację, a poker zasady na to pozwalają. Wyciągają niechciane karty ze swojej ręki (może to być jedna karta, a nawet cała ręka) i przy okazji głośno mówią, ile kart chcą wymienić. Odłożone karty są odkładane daleko od gracza, a krupier wydaje każdemu graczowi brakujące karty. Następnie każdy z nich odkrywa swoje karty i głośno mówi, jaką kombinację zdobył. Po zdecydowaniu, który z graczy zdobył najlepszą kombinację, rozdaje się wygrane (najczęściej w postaci żetonów, rzadziej od razu w gotówce), a sytuacja powtarza się od początku. Gra jest raczej przeznaczona dla grup od dwóch do sześciu lub 7 osób, w takiej grupie zasady pokera się najlepiej przyjmują.

Szczegółowe zasady pokera

Pojedyncza runda pokera dzieli się na kilka części. Poniżej zdecydowaliśmy się na przedstawienie ich, abyś dokładnie wiedział, o czym mówimy i jak grać w pokera. Pierwsza część każdej rundy nazywa się Pre Flop. Jest to bardzo ciekawe zagranie, w którym dwójka graczy ze stołu decydują o obowiązkowej stawce. To oni pierwsi dostają po dwie karty i na ich podstawie wyznaczają daną sumę. Nazywana jest ona Małym Blindem, a kolejna stawka jest nazywana Wielkim Blindem.

Kolejno wszyscy pozostali gracze również dostają po dwie karty i decydują, czy zostają w grze, czy pasują. Jeśli decydują się zostać, to muszą automatycznie wnieść swoją stawkę. Następnie rozdawana jest reszta kart i znów można się namyślić, czy nie lepiej zostawić gry i się poddać. W tym wypadku niestety poprzednia stawka zostaje na stole. Jeśli ktoś zdecyduje się na podwyższenie stawki, pozostali gracze muszą koniecznie podnieść i swoją, inaczej muszą zrezygnować z gry. Jeśli ktoś jest już gotowy, nie musi wymieniać kart, może po prostu je pokazać.

W pokerze korzysta się zazwyczaj z jednej talii kart, często pozbywa się Jokerów. Niektóre odmiany jednak pozwalają na użycie Jokera. Ciekawa sprawa jest z Asem, ponieważ w zdecydowanej większości odmian pokera jest on traktowany jako najwyższa karta. Zdarzają się jednak przypadki, że jest on traktowany jako najniższa karta. Czasem dodaje się też kartę Wild, która z powodzeniem zastąpi każdą inną kartę. Dzięki temu można znacznie łatwiej uzyskać bardzo wysoką kombinację. W grze bardzo często używa się żetonów zamiast pieniędzy, takie są zasady pokera. Mogą mieć one różne nominały, a gracz sam wybiera, które z nich potrzebuje. W profesjonalnej grze żetony są później wymieniane na pieniądze.

Różne odmiany pokera

 • Texas Hold’em

Texas Hold’em to jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych wersji pokera. Jest to również wersja, która odbiega trochę od tej oryginalnej i możesz się zdziwić, ponieważ krupier rozdaje każdemu graczowi tylko po dwie karty i to z nich tworzysz kombinację. Przedtem wszyscy muszą wnieść swój pierwszy zakład, który nazywa się Ante. Dopiero po zobaczeniu tych kart można pasować, sprawdzać lub podbijać. Wtedy krupier pokazuje trzy karty, które są wspólne dla wszystkich graczy. Uczestnicy gry znów mogą licytować, potem pojawia się czwarta karta, kolejna licytacja i piąta. Dopiero wtedy decyduje się, kto jest wygranym. Jak widzisz, nie we wszystkich wersjach pokera gracz ma tylko 5 kart.

 • 7-Card Stud

7-Card Stud jest bardzo podobny do poprzedniej wersji z tą różnicą, że nie ma wspólnych kart. Są za to dwie karty zakryte dla każdego gracza i po 5 kart odkrytych. Karty są dodawane po kolei, a po każdej kolejce można oczywiście stawiać swoje zakłady.

 • Poker Straight

Straight Poker to wersja pokera, którą możesz znać z filmów oraz z innych źródeł. To właśnie w tej wersji każdy gracz dostaje 5 kart, wyznacza swoją stawkę, pokazuje swoje karty oraz pada decyzja, kto wygrał. Podobny jest 5-Card Draw poker, gdzie jednak dodatkowo gracz może wymienić karty na inne. Poker z 5 kartami jest bardzo pasjonujący i najbardziej znany.

 • Omaha

Omaha jest podobna do odmiany Texas Hold’em. Różnica jest jednak taka, że gracz dostaje 4 kart, a 3 karty należą do wszystkich graczy. Wychodzi na to, że w tym wypadku gracz decyduje, których dwóch kart powinien pozbyć się ze swojej ręki, a nie z ręki wspólnej.

Jak wygrać w pokera?

Masz już bardzo dużą wiedzę o pokerze, którą bez wątpienia możesz wykorzystać w grze. Jednak z pewnością przyda Ci się kilka wskazówek na to, jak zacząć grę oraz jakich trików możesz używać, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną. Pozwolą Ci one być bardziej pewnym siebie, oto one:

 1. Wiedza jest bardzo ważnym elementem pokera. Jeśli dobrze doedukujesz się o grze i poznasz wszystkie tajniki oraz zasady gry w pokera, znacznie zwiększasz swoje szanse na wygraną. Czytaj więc tak dużo, jak możesz i nie żałuj swojego czasu.
 1. Prawdą jest to, że praktyka czyni mistrza. Tylko dzięki bardzo regularnej grze jesteś w stanie się czegoś nauczyć. Dobrze jest poćwiczyć w kręgu przyjaciół lub skorzystać z darmowych gier w internecie, które z pewnością dadzą Ci potrzebną praktykę oraz pewność siebie. Nie ignoruj jednak zasad gry w pokera.
 1. Nie graj zbyt długo. Granie nieprzerwanie przez kilka godzin może być nie tylko niezdrowe, ale również może być powodem, dla którego przegrasz. Kiedy jesteś zmęczony, nie myślisz zbyt jasno, więc lepiej szybciej skończ rozgrywkę i następnym razem powróć pełny sił i nowych pomysłów.
 1. Kontroluj swoje emocje. Wiemy, że poker to bardzo emocjonująca gra, lecz powściągliwość w okazywaniu swoich emocji jest bardzo dobrym pomysłem. Po pierwsze, dzięki kontroli emocji możesz podejmować lepsze decyzje, a co najważniejsze, nie okażesz swoim przeciwnikom żadnej słabości.
 1. Bierz nauczkę po każdej rozgrywce. Dobrze jest przeanalizować wszystkie ruchy oraz dojść do tego, gdzie zrobiło się błąd. Poker to nie jest gra, która zależy od szczęścia, lecz w większości od umiejętności, jeśli dobrze zaplanujesz rozgrywkę, masz duże szanse.
 1. Bądź rozważny, lecz jednocześnie nie bój się ryzyka. Dla niektórych to zdanie może zawierać dwa odrębne komunikaty, lecz na tym właśnie polega kwintesencja pokera. Musisz pokazać innym uczestnikom, że jesteś w stanie zaryzykować bardzo dużo, lecz jednocześnie sam musisz uważać, aby zbyt dużo nie stracić.

Strategie pokera

poker6

Każda gra kasynowa ma różne strategie, których gracze się trzymają. Bardzo często są one kreowane latami, aby były jak najefektowniejsze. Popularne strategie są bardzo dobre dla początkujących, którzy mogą nie wiedzieć dokładnie, od czego zacząć i znają jedynie zasady gry w pokera. Kiedy już dokładnie zaznajomisz się z grą, to możesz sam wymyślić swoją własną strategię lub po prostu wykorzystywać sobie znane układy pokera. Poniżej umieściliśmy kilka najbardziej znanych strategii pokerowych, mamy nadzieję, że pomogą Ci w Twoich pierwszych sukcesach.

 • Agresywna gra

Agresywna gra jest bardzo popularna wśród graczy i możemy powiedzieć, że często sprawdza się w przypadku początkujących, ponieważ dzięki niej można uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Agresywna gra polega na tym, że gracz kontynuuje grę tylko w przypadku, kiedy jest pewien swojej ręki, więc tak naprawdę bardzo często będzie rezygnował w połowie lub nawet na początku rozgrywki, na co pozwalają zasady gry w pokera. W rezultacie, jeśli Twoja ręka nie jest zbyt mocna, to nie będziesz tracił czasu na dobieranie kart oraz dostosowywanie się do wciąż powiększających się stawek, możesz tego wszystkiego uniknąć. Strategia ta nie ma jednak wad, ponieważ możesz sądzić, że Twoja ręka nie jest zbyt mocna, lecz może okazać się najsilniejsza z grupy, a wygrana może Cię ominąć. Jeśli jednak wciąż grasz agresywnie, to możesz do tego przyzwyczaić swoich rywali. W tym wypadku masz otwarte drzwi do blefowania, kiedy możesz wygrać z niezbyt dobrymi kartami. Tego nie uczą zasady gry w pokera, musisz sam to przećwiczyć.

 • Luźna gra

Luźna gra jest z kolei zaprzeczeniem agresywnej gry. Nieważne, jakie karty masz w ręce, chcesz poprowadzić grę do końca. Nawet jeśli uważasz, że Twoje karty są słabsze niż w rękach przeciwników, to nie poddajesz się i wciąż podążasz za podnoszonymi stawkami. Kwestia ta nie jest regulowana przez zasady gry w pokera, więc możesz to robić. Strategia ma bardzo pozytywny aspekt w tym kontekście, że inni gracze nie mogą przewidzieć, jakie karty trzymasz w ręce, ponieważ nigdy nie pasujesz. Wadą jest jednak to, że Twoje karty mogą być naprawdę słabe, przez co możesz stracić swój zakład. Niektóre osoby uważają, że w porównaniu do gry agresywnej, luźna gra wypada dość słabo, więc zastanów się dobrze zanim wybierzesz tę strategię.

 • Zmienność kart

Zmienność kart to strategia, która sprawdza się podczas bardzo wielu rozgrywek. Jej główną cechą jest to, aby za bardzo nie przyzwyczajać się do kart i nie grać nimi zbyt długo. Powodem dla takiej strategii jest znany fakt, że nie znasz kart innych uczestników. Możesz włożyć bardzo wiele energii w daną rękę, a na końcu okaże się, że wygrana przeszła Ci koło nosa. Zamiast tego, kiedy zorientujesz się, że z daną ręką mimo wszystko nie wygrasz, odpuść sobie i skieruj swoją energię na nowe karty, które za chwilę dostaniesz.

 • Matematyczny Poker

Pokerzysta, który zna się również na matematyce, a szczególnie na prawdopodobieństwie już ma za sobą połowę sukcesu. Prawdą jest, że zasady gry w pokera są ściśle związane z matematyką, więc jedną ze strategii jest właśnie korzystanie z matematyki, jako tajnej broni w pokerze. Co musisz zrobić, to oszacować, jakie masz możliwości, jaki jest procent, że dana karta znajduje się na stole lub w ręce przeciwnika. Nie będziesz miał na to zbyt dużo czasu, więc na początku może to być dla Ciebie trudne, lecz po kilku rozgrywkach powinieneś przyzwyczaić się do różnych obliczeń i rzeczywiście wygrywać.

Jest wiele innych strategii, które możesz wykorzystywać podczas gry. Musisz jednak wiedzieć, że nigdy nie sprawdzają się one w 100%. Jeśli udało Ci się wygrać korzystając z jednej ze strategii, z pewnością będziesz chciał skorzystać z niej ponownie. Możesz być jednak zawiedziony, kiedy stracisz swój zakład. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować sytuację, wyciągać wnioski z tego, co się stało, a także warto stworzyć swoją własną strategię, której nikt nie może rozgryźć.

Blefowanie

Blef to jedna ze strategii pokerowych, o której krążą różne opinie. Niektórzy uważają, że blefowanie jest zupełnie niepotrzebne i może tylko zaszkodzić graczowi. Z kolei inni uważają, że bez blefowania nie ma szans na wygraną. Jak widać zdania są podzielone i to tak naprawdę od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na korzystanie z tej strategii. Zasady gry w pokera nie mówią nic o blefowaniu, jednak jest to dozwolone.

Osobiście nie polecamy wykorzystywać blefowania przez osoby początkujące i grając z osobami początkującymi. W pierwszym wypadku możesz wydawać się dość sztuczny, lepiej jest obserwować innych graczy i zwracać uwagę na ich mimikę oraz gesty. Możesz się wtedy do nich przyzwyczaić i powtórzyć, kiedy będziesz chciał zablefować. W drugim przypadku, czyli grając z początkującymi osobami, mogą one najzwyczajniej nie zauważyć Twoich subtelnych zachowań i wyłapać blefowania. Może się okazać, że cały Twój pokaz odbędzie się na marne.

Ważnymi wskazówkami podczas blefowania jest to, aby jednak nie robić tego zbyt często. Jeśli to właśnie dzięki blefowaniu uda Ci się wygrać raz czy drugi, to informacje o Twojej taktyce mogą zostać przekazane dalej, szczególnie jeśli grasz w dość zamkniętym kręgu. Warto to robić raz na jakiś czas. Możesz trochę zwlekać z powiększeniem swojej stawki, będzie to znak dla innych graczy, że nie chcesz tego robić, ponieważ nie masz zbyt wysokich kart. Musisz być jednak w tym wypadku pewien, że gracz ma rzeczywiście gorsze karty od Ciebie, aby zgarnąć od niego jak najwięcej żetonów.

Niektórzy gracze, których można bez wątpienia nazwać już profesjonalistami, wykorzystują nawet kontrolowaną porażkę. Jest to zdecydowanie zaawansowana technika, więc nie próbuj jej, dopóki bardzo dobrze nie zrozumiesz zasad pokera. Aby porażka się udała, musisz mieć w ręce niskie karty, lecz być pewnym, że na stole znajdują się wysokie. Możesz niby przypadkowo pokazać swoje karty przeciwnikowi. Będzie on pewny, że przegrasz, więc podniesie stawkę, a Ty dzięki temu możesz zaatakować go w odpowiednim momencie. Taka strategia wymaga jednak dużo praktyki oraz wiedzy, więc na początku skup się lepiej na innych strategiach.

Szanse na wygranie w pokerzepoker7

Szanse na wygraną w pokerze są bardzo różne, wszystko zależy od tego, jakie karty trzymasz w ręce oraz co mają Twoi przeciwnicy. Na początku obliczanie może być dość żmudne, dlatego polecamy korzystać z gotowych kalkulatorów szans. Istnieją takie narzędzia, które pokażą Ci dokładny wynik po tym, jak wpiszesz, jakie karty masz w ręce. Niektóre narzędzia mają ciekawą funkcję, która pokazuje, jakie karty mogą wzmocnić ten układ, a jakie osłabić. Sam możesz ocenić swoje szanse w pokerze, ale musisz wiedzieć, że jest to dość mozolne i w prawdziwej grze się nie sprawdza, chyba że masz kilka lat doświadczenia. Korzystaj więc na początku z poręcznych kalkulatorów, z pewnością pomogą Ci w oszacowaniu, czy lepiej się poddać, czy kontynuować grę.

 

Limity w pokerze

Ważne jest, aby znać wszystkie limity w pokerze. W zależności od tego, przy jakim stole grasz oraz z kim i na jakich zasadach grasz, limity w pokerze mogą się między sobą diametralnie różnić. Obecnie wyróżnia się 3 podstawowe limity, o których za chwilę dowiesz się wszystkiego.

 • No limit, czyli bez limitu

Jest to najbardziej swobodna wersja gry w pokera. Podczas gry nie są nakładane na gracza żadne limity. Może on podnieść stawkę na taką sumę, jaką on uważa za odpowiednią. Dotyczy to również tego, ile razy będzie podnosił stawkę, a w pokerze No Limit można ją podnosić bez naliczania. W tym wypadku trzeba się jednak liczyć, że sumy na końcu rozgrywki mogą być dość wysokie.

 • Fixed Limit, czyli wcześniej ustalony limit

Fixed Limit jest w zasadzie najczęściej spotykanym limitem w pokerze. Jest on ustalany zawczasu i jest on przedstawiany graczom na samym początku. Jeśli limit w danym stole Ci się nie podoba, nie bój się, możesz zawsze znaleźć stół z bardziej przyjaznym dla Ciebie limitem. Pamiętaj, że limitem objęte jest również to, ile razy stawka można zostać podniesiona, a zazwyczaj tą liczbą jest 5.

 • Pot Limit, czyli Limit Puli

Pot Limit jest również bardzo popularnym rozwiązaniem. W prostych słowach można powiedzieć, że podbicie może być tylko tak duże, jak ogólna pula stołu w danym momencie. Jest to dość ograniczające, ale dobrą wiadomością jest to, że nie ma żadnego limitu na to, ile razy można taką stawkę podnieść, więc tak naprawdę można dojść do naprawdę dużych kwot. Zasady poker są co do limitów dość restrykcyjne.

Gra w pokera w kasynach online

poker8Od samego początku istnienia poker był grą, w którą grało się wyłącznie stacjonarnie, pośród przyjaciół lub innych przeciwników. Następnie został on przeniesiony też do kasyn stacjonarnych, gdzie można grać przy profesjonalnych stołach oraz krupierach, a zasady pokera były ściśle przestrzegane. Technologia jednak wciąż posuwa się do przodu, dlatego już od kilku lat można grać w pokera w kasynach online.

Można powiedzieć, że żyjemy w czasach, w których dostęp do pokera jest naprawdę łatwy. Poniżej postaramy się krótko omówić, co można znaleźć w kasynach online. Pierwszym typem pokera jest Wideo Poker. Wideo Poker to rodzaj slotów, w których symbolami są karty z pokera, a wirując, tworzą kombinacje. Są one bardzo proste i wypłacają wygrane bazując na Twoim zakładzie oraz na kombinacji. Bardzo podobne do Wideo Poker są automatyczne wersje pokera. Różnią się one tym, że bardziej przypominają prawdziwą grę. Widzisz animację, która przedstawia prawdziwy stół, masz żetony, które możesz wykorzystać.

Bardzo pomocne w nauce gry jest to, że typy gier, o których wspominaliśmy są bardzo często udostępniane za darmo. W rezultacie możesz na spokojnie sprawdzić, czy masz szansę na wygraną i nie musisz jeszcze wiedzieć, jak grać w pokera. Nie myśl jednak, że w darmowej wersji coś wygrasz, nie jest to możliwe. Możesz jednak szybko zapoznać się z zasadami pokera. Technologia poszła tak do przodu, że jeśli nie zadowalają Cię automatyczne wersje pokera, bez problemu możesz zagrać w tę grę na żywo. Dzięki temu poczujesz się jak w prawdziwym kasynie.

Po drugiej stronie zobaczysz prawdziwego krupiera, który poprowadzi Cię po grze, a także możesz wybrać grę z innymi uczestnikami, również prawdziwymi. Tym razem nie możesz jednak poćwiczyć, gra jest dostępna tylko na pieniądze. Masz jednak bardzo swobodny dostęp do wszystkich odmian pokera w każdym momencie swojego dnia, a krupier może podpowiedzieć zasady gry. Nie przegap więc takiej okazji.

Najsłynniejsze turnieje pokera

Obecnie jest wiele turniejów pokera, które są organizowane na całym świecie. Wiele z nich jest na tyle popularna, że zrzesza graczy z całego świata, a także z Polski. Nieraz możemy usłyszeć, że nasz rodak został wyróżniony na jednym z takich turniejów. Poniżej opiszemy te najbardziej znane wydarzenia.

 • PokerStars Players NL Hold’em Championship

Jest to turniej, który przez pewien czas był zawieszony. Jednym z powodów może być dość drogie wpisowe, które jednak na dłuższą metę się opłaca. Wpisowe na turniej wynosi 22 500 euro, co dla niektórych może być majątkiem, lecz za to wygrane są jeszcze większe. Turniej odbędzie się w tym roku.

 • EPTpoker9

EPT to konkurs, który odbywa się co rok w rosyjskim mieście Soczi. Na początku trzeba przejść kwalifikację, a następnie można wziąć udział w turnieju, w którym gwarantowaną wygraną jest 122 500 000 rubli. Jest on raczej przeznaczony dla zaawansowanych graczy.

 • Eureka Poker Tour

Eureka Poker Tour to doroczne wydarzenie, którego wpisowe wynosi 1 000 euro. Jest więc o wiele bardziej dostępne oraz bardzo ciekawe, ponieważ nie ma jednego głównego turnieju, ale jest wiele różnych rozgrywek w różnych miastach, więc wygrana może wydawać się prostsza. Zasady pokera w tym turnieju nie ulegają zmianie.

 • World Series of Poker

World Series of Poker to najważniejszy turniej pokerowy na całym świecie. Możesz w nim wziąć udział, jeśli wpłacisz wpisowe wynoszące 10 000 euro, można też brać udział w mniejszych rozgrywkach za mniejsze pieniądze. Wszystkie turnieje odbywają się w Las Vegas, a pojedynki można obserwować z wielu źródeł. Główny zwycięzca zostaje mistrzem pokera na cały rok.

Poker w Polsce

Poker w Polsce ma całkiem sporo wielbicieli. Polacy lubią tę grę i nie boją się tego pokazywać. Wiele osób wie, jak grać w pokera. Stało się to jednak trudne z tego względu, że regulacje polskiego rządu są bardziej ostre. Jeśli nie grasz w kasynie kontrolowanym przez państwo lub w takim, które zakupiło licencję, możesz ponieść dość bolesną finansową karę. Jeśli chcesz po prostu zagrać sobie z przyjaciółmi, to lepiej nie wykorzystuj do gry pieniędzy, ponieważ również ponieść karę. Nie mówimy tutaj o małych kwotach, lecz te, które przekraczają około 2 000 zł, muszą być zgłoszone. Wszystko dlatego, że wygrane powyżej tej kwoty są obejmowane podatkiem. Każdy gracz, któremu udało się wygrać większą kwotę, będzie musiał oddać pewną jej część, co w niektórych przypadkach może okazać się problematyczne. Pamiętaj, że poker rozbierany jest zupełnie zabroniony, więc go nie praktykuj.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wszystkie te informacje pomogą Ci w rozwijaniu swojej pokerowej kariery i już wiesz, jak grać w pokera. Pamiętaj jednak, że nie tylko wiedza jest ważna, ale również i praktyka. Dlatego nie marnuj zbyt wiele czasu, tylko trenuj swoje umiejętności w darmowych grach. Możesz sam sprawdzić różne strategie, a jeśli zauważysz, że coś się sprawdza, możesz spróbować poker na prawdziwe pieniądze. Zapoznaj się dobrze z zasadami pokera. Nie bój się stawiania różnych zakładów i zmieniania swoich reakcji, to dzięki temu możesz stać się doświadczonym graczem. Nie bez powodu w tekście nie umieściliśmy informacji o pokerze rozbieranym, jest on zabroniony, więc lepiej go nie praktykować. Poker zasady z pewnością nie są dla Ciebie trudne, życzymy powodzenia!

Ocena